Pokiaľ chceme, aby naše zdravie bolo ideálne, je dôležité zohľadniť všetky sféry, ktoré súvisia s naším životom a prispievajú k pocitu blaha. Podľa WHO je zdravie stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nie len neprítomnosť choroby alebo postihnutia. To znamená, že zdravie nie je len známka toho, že mám dostatok pohybu a vyváženej stravy, ale ide o to, aby bolo vnímané holisticky ako vzájomný súlad a rovnováha.
Holizmus prvý krát použil v roku 1926 juhoafrický vojak J. C. Smuts . Základ pojmu tvorí grécke slovo holos – celok. Z toho vyplýva, že celok je viac než súčet jeho častí.
Informácia, že životný štýl je najdôležitejší determinant zdravia je všeobecne známa. Podľa mňa je životný štýl súhra dobrovoľných postojov, zvykov a obyčajov v konkrétnych životných situáciách ľudí. To, aký životný štýl si zvolíme ovplyvňuje viacero faktorov. Môžeme do nich zaradiť rodinné zvyky, náboženstvo, finančnú situáciu, politické, ekonomické, sociálne atribúty v štáte a prostredie, v ktorom vyrastáme. Ďalšími atribútmi môže byť vzdelanie, pracovné zaradenie a voľnočasové koníčky, ale aj pohlavie, vek, genetické determinanty, hodnoty, charakter, postoje a osobnostné črty.